2014 Orlando Urban Film Festival Winners

[table]
[tr][td]

1st Place Grand Jury Winner U.S. Rising Director: Best Feature

[/td][td]Strike One / Dir. by David Llauger-Meiselman[/td][/tr]
[tr][td]

Best Cinematic Feature

[/td][td]Unsound / Dir. by Darious Britt[/td][/tr]
[tr][td]

Best Dramatic Feature

[/td][td]No Weapon Formed Against Us / Dir. by Eriah Howard[/td][/tr]
[tr][td]

Best Narrative Feature

[/td][td]Set Me Free / Dir. by Big Spence[/td][/tr]

[tr][td] [/td][td] [/td][/tr]
[tr][td]

1st Place Grand Jury Winner U.S.: Best Short

[/td][td]Grafters / Dir. by Nicholas J. DeMicco[/td][/tr]
[tr][td]

Best Cinematic Short

[/td][td]Listen / Dir. by Josh Ortiz[/td][/tr]
[tr][td]

Best Dramatic Short

[/td][td]Letter of Circumstances / Dir. by John Sanskitt[/td][/tr]
[tr][td]

Best Narrative Short

[/td][td]Raggedy Man / Dir. by Julio Desir[/td][/tr]

[tr][td] [/td][td] [/td][/tr]
[tr][td]

1st Place Grand Jury Winner U.S.: Best Documentary

[/td][td]Black Miami / Dir. by Carlton Smith[/td][/tr]
[tr][td]

Best Dramatic Documentary

[/td][td]Don’t Cry For Me / Dir. by Marc Brissett[/td][/tr]
[tr][td]

Best Narrative Documentary

[/td][td]Wall Of Dreamers / Dir. by Bruce Endres[/td][/tr]

[tr][td] [/td][td] [/td][/tr]
[tr][td]

1st Place Grand Jury Winner U.S. Phenomenal Women in Film: Best Feature

[/td][td]A Reason / Dir. by Dominique Schilling[/td][/tr]
[tr][td]

Phenomenal Women in Film: Best Dramatic Short

[/td][td]A Glimpse / Dir. by Sandra Nixon[/td][/tr]
[tr][td]

Phenomenal Women in Film: Best Directing Short

[/td][td]The Locket / Dir. by Rachel Sonnenberg[/td][/tr]

[tr][td] [/td][td] [/td][/tr]
[tr][td]

International Award: Best Dramatic Feature

[/td][td]Aerobics / Dir. by Anders Rune[/td][/tr]
[tr][td]

International Award: Best Short

[/td][td]LaDonna / Dir. by Nicolas Dolensky[/td][/tr]

[tr][td] [/td][td] [/td][/tr]
[tr][td]

Best Intuitive Film Making

[/td][td]Likely Story / Dir. by Joseph Sweredoski[/td][/tr]
[tr][td]

Best Dramatic Ensemble Performance

[/td][td]Battered / Dir. by Robert Madero[/td][/tr]
[tr][td]

Best Cinematic Bravery

[/td][td]Scarlet’s Witch / Dir. by F.C. Rabbath[/td][/tr]

[tr][td] [/td][td] [/td][/tr]
[tr][td]

1st Place Special OUFF Award: Best Star Spotlight

[/td][td]Tommy “Tiny” Lister[/td][/tr]
[tr][td]

Special OUFF Award: Best Innovation

[/td][td]Darwin’s Dream / Bill Forchion[/td][/tr]
[tr][td]

Special OUFF Award: Best Docudrama

[/td][td]Unhinged: Love & Abuse / Dir. by Kevin Taylor[/td][/tr]
[tr][td]

Special OUFF Award: Best Docudrama Screenplay

[/td][td]Unhinged: Love & Abuse / Dunn Pearson, Kevin Taylor[/td][/tr]
[tr][td]

Special OUFF Remember: Life & Legacy Award

[/td][td]We Lived Alone: The Connie Converse / Andrea Kannes[/td][/tr]
[/table]